středa 12. října 2022

Mike Cooper + Jordan Torres Bussière (19.10.2022 Punctum, Praha 3)

 


Punctum - Krásovka, The Aardvark, Letmo Production a další JEDNOŤÁCI pořádají 19. října od 20.00 hod. výjímečný dvojkoncert, na který hned následující den ve stejném prostoru naváže skladatelka a harfistka Mary Lattimore z Los Angeles, doprovázená argentinským, v Dánsku usazeným projektem Duende!! 
Vstupné v předprodeji činí 300 Kč, na místě pak 350 Kč. To samé platí i pro Mary Lattimore & Duende.
Oficiální pozvánku na první z večerů velice rád přeposílám 💓💓

***

Žánry a trendy přicházejí a odcházejí, mimo ně ale stojí hrstka solitérů, kteří po dlouhá desetiletí hrají podle vlastních pravidel. Jedním z nich je čerstvý osmdesátník Mike Cooper. Anglický kytarista, skladatel a improvizátor začínal s hudbou v šedesátých letech, kdy se ponořil do jazzu, country a blues. Právě tehdy začal využívat lap steel kytaru, která je pro něj dnes naprosto charakteristická, a postupem času začal inklinovat k abstraktnějším polohám a záhy také k polynéské hudbě. Z tohoto směřování vznikla jeho „ambient exotica“: uklidňující, prosluněné, ale také rozvolněné a nestálé meditace na steelku. Současné posluchače na jeho tvorbu důsledně upozorňuje Lawrence English, který mu na svém labelu Room40 vydal několik alb. Vedle toho má Cooper na kontě spolupráce třeba s Chrisem Abrahamsem, Stevem Gunnem nebo Mazenem Kerbajem a vydával také na RVNG Intl. nebo Discrepant.
Pohled na aktuální alba odhalí pestrou směsici vlivů a přístupů. Tradice spjaté s lap steel a havajskou slack key kytarou se protínají se zvukovým hledačstvím ambientu a experimentální elektroniky. Vedle procesovaných a vrstvených nástrojů stojí terénní nahrávky, které zachycují zejména pohyb vody a obecně fungování světa mimo dosah lidí. Místy se objeví lidové perkuse, jindy fragmenty taneční elektroniky nebo náznaky současného elektronického experimentu. Cooper zkrátka dokáže z materiálu, který by sváděl k marketingově-koloniálním klišé, vytvářet skladby, kde se tropická idyla střídá s tajemností i temnotou. Těžko koneckonců uvažovat o rovníkových ostrovech bez zamyšlení nad hrozbami, které jim v souvislosti s klimatickou změnou hrozí.

Večer zahájí kanadský hudebník Jordan Torres Bussière. Zatímco v projektu Chabanel se blíží spíše power ambientu, pod vlastním jménem tvoří trpělivé, precizně provedené elektronické koláže. Magické výsledky připomenou tu Fenneszovu třpytivou, nestabilní krásu, tu feldmanovské nepřímočaré rozjímání.

 

Žádné komentáře:

Okomentovat