středa 29. června 2011

Columboid – We Were One (La Société Expéditionnaire)



Bez nějakých větších představ o své další hudební budoucnosti, začali Ryan Hamilton (zp, kl, Coyote, The Holy Fallout) a umělecký všeuměl Neil Benjamin (bicí, zp.) nejdříve u nového názvu. A tak na počátku roku 2009 vznikli v New York City Columboid, které záhy doplnil baskytarista Russell Higbee (Coyote, Man Man). První společné Vánoce oslavili osmiskladbovou kazetou Cruide On Your Own (100 ks SHDWPLY), protlačenou ještě v létě filadelfickou značkou Hot Dog City Records a pro letošní březen nachystali oficiální debut We Were One. Fantastický vinyl (250 ks), cd a digitální verze se ujal label Lou Rogaie (Lewis & Clarke) La Société Expéditionnaire, který trojici, nyní na koncertech doplněnou o klávesistku Julie Noyce, vystřelil na vrchol post-punkově psychedelických depresí.
Destruktivní jednička, navíc dvakrát podtržená!

A1. Guy Got Kilt
A2. Ijnar.
A3. Route Notes
A4. Working Stiff

B1. Statehoarders (MC)
B2. The Abhor
B3. The Contradiction (MC)
B4. Jacklord
B5. Shortfax

Columboid - Statehoarders from Columboid on Vimeo.



Columboid - Route Notes from Haus + Longhitano on Vimeo.

pátek 24. června 2011

Jewels of the Nile – Pleasure (Sweating Tapes)



Ještě než si v Desire Records stačí vybalit svojí prozatím poslední zásilku loděnických vinylů, odhalte atmosféru tohoto znamenitého debutu Jewels of the Nile prostřednictvím portlandské značky Sweating Tapes. Více jak půlhodinová kazeta (150 ks) uložená společně se šestnáctistránkovou knížečkou textů a plackami v černém koženkovém vaku obsahuje premiérový singl Daethwish, zaznamenaný na únorovém Desire splitu se Soft Metals (1.LP 18.7.2011 Captured Tracks) a kompletní Pleasure v digitální verzi. Iniciátorkami této temně synth-popové zábavy (Zola Jesus) jsou 2/3 Magick Daggers Jessy DeLaurentis (zp, ex-Subtonix) a Meghan Christine (kl, prog.), které od počátku minulého roku nejen doma v LA a Portlandu koncertně doprovází Amity Gives (bicí).
Vedle původně pouze Jewels si říkajících девушек (rozšířených na JOTN až Natem „WM“ Carsonem dle jedné z jejich prvních skladeb Egyptian Eyes) rozhodně u SWT neopomeňte debutující projekt Taylora Gehrtse (Mori) Arohan, na závěr července plánovanou novinku ▲BRUXA▲ a dvojici Sick Jaggers, tvořenou Joshem Beckem a duší výborných Sweating Tapes Remy Marcem (Lasers For Eyes, SWT001-10/2010). Zkrátka další klenot na světě!

A1. Kiss Of Fire
A2. Only Children
A3. Egyptian Eyes
A4. When I Was A Lover

B1. Hunter Explorer
B2. Deathwish
B3. Warfare
B4. Spanish Dancers

středa 22. června 2011

Fair Ohs – Everything is Dancing (Honey High Records)



Nevíte kam na dovolenou, zvracíte z příliš sdílných turistů a v moři ani penězích se netopíte? Pak využijte last minute cestovní kanceláře Honey High, patřící podnikatelské trojici Fair Ohs (Eddy Frankel – zp, kyt, Matt Flag – bas, Joe Ryan - bicí). Dle její aktuální nabídky poznáte kus světa, a to z různých časových pohledů / poslechů.
První aktivity této londýnské společnosti se objevily již před dvěma lety, kdy baskytaristův label Suplex Cassettes vydal sedmiskladbovou kazetou, pojmenovanou podle místa vzniku Pacific Rim. Následovalo několik kompilací (PVI006- IBB004), splitů (Spectrals, Faux Discx RecordsWomen / Friendo / Cold Pumas) a singlů (Sex Is Disgusting - Summer Lake / Almost Island, Sleep All Day Records - Eden Rock / La Madrague), po nichž se minulý týden představil i vysněný debut Everything is Dancing. Vinyl natočený kromě Pallet Studios opět v dílně u Roryho Attwella (aka Warm Brains, ex-Test Icicles, ex-KASMs) Pacific Rim doplňují kód pro volná stahování (10+2), fotka Anny Shelton, A4 list s texty a mé vřelé doporučení. Naprosto vynikající nahrávka, postupující již na konci července do druhého kola. Tam už totiž bude Frankela (majitele Dream Beach Records patřících pod Moshi Moshi) a spol vynášet do prosluněných nebes významná kalifornská značka Lefse Records.

01. Baldessari
02. Eden Rock
03. Colours
04. Yah
05. Almost Island
06. Everything Is Dancing
07. Helio
08. Katasraj
09. Marie
10. Summer Lake

Acoustic EP (download)
- Arthur
- Meat Sambucca

Everything Is Dancing from Fair Ohs on Vimeo.



neděle 19. června 2011

Low Point Records (bandcamp)



Dvoudenní akci vyhlásil nottinghamský label Low Point (Celer), který část svého katalogu uvolnil skrz digitální síť bandcamp (LP16, LP19, LP21-26, LP27,LP29, LP32-43).
Cena: povětšinou zvolitelná

sobota 18. června 2011

Jiří Balcar (1929 - 1968) & Dotkni se obrazu (AJG Hluboká n. Vlt., 17.06.2011)



Až do 14. srpna v hlubocké AJG probíhající souborná výstava Jiřího Balcara se včera díky Galerijní noci zasnila do dalšího rozměru. Večer na téma Dotkni se obrazu nabídl návštěvníky nepříliš zaplněnému sálu působivě netradiční propojení moderní techniky s díly jednoho z nejvýznamnějších tuzemských autorů minulého století. Pomocí vizuálních kouzel promítaných na různé plochy zámecké jízdárny, skleněnou stěnu a obří virtuální encyklopedii, tak za klavírního a saxofonového doprovodu vznikla plíživě fascinující atmosféra, korespondující s mezi diváky procházející oživlou sochou.
Vynikající a vřele doporučovanou výstavu, ovšem bez audiovizuálních efektů, lze v galerii shlédnout navíc každou neděli zdarma.



středa 15. června 2011

Neon Marshmallow Music Festival – Cassette Compilation 2011



Po srpnové premiéře hudebního festivalu experimentální (A) a experimentálnější (B) hudby, se o uplynulém víkendu Neon Marshmallow opět vrátil do Chicaga. Loňský čtyřdenní atak ViaDuct Theater tentokrát jeho zákládající dvojice Daniel Smith a Matthew Kimmel vklínila pouze mezi pátek až neděli, a to do The Empty Bottle. Zde kromě téměř osmdesátileté legendy Mortona Subotnicka vystoupilo na třicet významných umělců, mezi kterými nechyběli ani tuzemskému fanouškovi již známí Lucky Dragons, OPN, či brzy k poznání hodný projekt C V L T S. Jako vzpomínku a podporu této pozoruhodné akce, případně inspirační zdroj, určitě nepřehlédněte vycházející kazetovou kompilaci. Chutná skvěle a zcela nenuceně na ni vzniká závislost – Marshmallow!

(A)
Beau Wanzer "Rhythm Track #46"
C V L T S "White Cluster"
Dylan Ettinger "Being Boiled"
Leslie Keffer "Luna Loblolly"
Lucky Dragons "Up and Down
Mike Shiflet "They Sold Us Everything And We Begged Them For More"
Outer Space "Draw a Door and Knock Twice ('86 mix edit)"
Pulse Emitter "Pool"
Rene Hell "Automated Drowning Tank"
Robert Aiki Aubrey Lowe (Lichens) "Bulles"
The Rita "Women Killed in the Sea"

(B)
Sick Llama "Leave Earth"
Sickness "The Human Condition"
Spiral Joy Band "Seven Horses"
Telecult Powers "A Tale From the New Crow Hill Gnostic Lodge"
Tiger Hatchery "Blue Aiwass"
White Rainbow "TDK SUPA HIGH"
Zac Davis "Live 8/7/08"

úterý 14. června 2011

CREEPY TEEPEE 2011 Kutná Hora (přeposláno)



Přehlídka současné světové alternativní hudby CREEPY TEEPEE, jejíž 3.ročník byl původně ohlášen do Jezuitské koleje Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře, se přesouvá do jiných prostor. Ve dnech 28. – 31.července 2011 přivítá diváky v areálu bývalého pivovaru v Kutné Hoře. Prostor kapacitou obdobný nádvoří Jezuitské koleje očekává příjezd více než 20 kapel, reprezentujících současné živé proudy na alternativní scéně. Mezi klíčová jména letošního ročníku alternativní akce, kde v minulosti hráli Bill Callahan, Former Ghosts nebo Final Fantasy, letos patří americká avantgardní kapela YACHT, experimentální projekt XIU XIU, elektronické duo LIGHT ASYLUM, čerstvý objev surf-rocku DIRTY BEACHES nebo matador lo-fi scény R. STEVIE MOORE.
Letošního ročníku Creepy Teepee se dotkly změny v Galerii Středočeského kraje. Brzy po nástupu nového vedení GASK začaly jeho rozpory se členy kurátorského a produkčního týmu, který zde zformoval předchozí ředitel Jan Třeštík. Ty vyvrcholily demonstrativním odchodem všech členů „starého“ týmu GASK. Creepy Teepee se ocitlo podobně jako mnohé jiné projekty plánované předchozím týmem ve velké nejistotě. Nové vedení totiž i smluvně zakotvené závazky, se kterými probíhala příprava letošního ročníku Creepy Teepee, smetlo ze stolu: „Ta část rozpočtu, kterou měl na letošní ročník Creepy Teepee poskytnout GASK, a s níž jsme počítali při víc než půlročním plánování letošního ročníku, byla s výměnou vedení galerie škrtnuta,“ říká Štěpán Bolf ze sdružení A.M.180, které stabilně zajišťuje dramaturgii festivalu. „Nové vedení nám při následném jednání navrhlo varianty, které znamenaly buď úplné zrušení letošního ročníku nebo přinejlepším jeho zásadní zredukování, což bylo pro nás nepřijatelné. Z jednání s vedením GASKU vyplynulo, že Creepy Teepee není akcí, za kterou by si stáli a prosazovali jí. Zřejmě se míjí se směřováním galerie pod novým vedením. O jeho prioritách jsme se nedozvěděli vlastně nic,“ říká Bolf. „V ten moment, šibeniční dva měsíce před ohlášeným datem konání akce, jsme stáli před rozhodnutím přistoupit na zrušení akce nebo uspořádat Creepy Teepee bez účasti GASK s naplánovaným programem. Nakonec jsme se ve shodě s částí bývalého týmu GASK, z něhož Ondřej Chrobák je spolu s A.M.180 spolutvůrcem myšlenky Creepy Teepee, rozhodli pro druhou variantu.“

Půjde už o třetí ročník události, která byla i v mezinárodním kontextu dobře přijata. „Diváci oceňují, že jde o výjimečnou příležitost slyšet v srdci Evropy hudbu, která hýbe světovou alternativní scénou, kde dominují anglo-americké kapely, jako tomu v historii moderní hudby bylo nakonec vždycky. Navíc ve výsledku nejde pouze o hudbu, ale z Creepy se stala společenská událost (v porovnání s jinými letními festivaly) komorních rozměrů, kde se sejdou lidé podobného zájmu a možná menšinového, ale určitě ne horšího vkusu,“ doplňuje Bolf a dodává, že přistoupit na zrušení letošního ročníku by s velkou pravděpodobností znamenalo definitivní zánik Creepy Teepee.

Pořadateli Creepy Teepee 2011 se tak stala občanská sdružení lidí z A.M.180 a některých bývalých členů kurátorského a produkčního týmu GASK. Jednou z variant zachování festivalu byl i přesun místa konání do jiného města, ale nakonec festival zůstává v Kutné Hoře; Nejen z logistických důvodů, ale také proto, že Kutná Hora poskytuje atraktivní a neokoukané zázemí návštěvníkům festivalu. Definitivně pak rozhodlo, že město Kutná Hora nabídlo ke konání festivalu prostory bývalého kutnohorského pivovaru. Tím taky projevilo důvěru a podporu této akci.

„Pro nás jako dramaturgy je zásadní, že se program podařilo udržet v původní podobě, festival bude mít tvář, kterou jsme mu zamýšleli dát, a kterou ročník od ročníku pilujeme. Doufáme, že publikum teď přijede do Kutné Hory v takovém počtu, aby ta akce nebyla ztrátová“, komentuje situaci výtvarník Jakub Hošek, další z dramaturgů festivalu. Akci podpořilo grantem Ministerstvo kultury a část nákladů by měly uhradit příspěvky sponzorů. Naprosto zásadní finanční podporu ale organizátoři potřebují získat z prodeje vstupenek. „Je to pro nás všechny kdo jsme na sebe vzali zodpovědnost pořadatelů velká sázka do loterie, riskujeme ztráty z vlastních kapes. Creepy nám za to ale stojí a věříme, že i divákům. Pokud ti ho nenechají padnout, uděláme všechno proto, aby pokračovalo i v dalších letech,“ doplňuje Bolf.

Počínaje letoškem se tak stane mimo kontext státem instituce financované z veřejných zdrojů. „To je možná největší zklamání z toho všeho: předchozí dva ročníky Creepy a vůbec umělecké dění v GASK totiž naznačovaly, že se tady rodí něco na západ od našich hranic běžného, totiž odvaha státní kulturní instituce iniciovat, podporovat a prosazovat jako plnohodnotnou součást svojí dlouhodobé umělecké vize i projekty jako je Creepy Teepee, které nesledují hlavní divácký proud, jsou určené pro zvídavější a vybíravější publikum, přičemž dopad takových akcí je za hranicemi nejen regionu, ale i státu… Po krátkém období, které vzbudilo takové naděje, jsou tyhle naděje v troskách, a to po jediném personálním otřesu,“ říká Bolf. V českém prostředí, kde je i víc než dvacet let po revoluci otevřenost k alternativám všeho druhu pořád velmi vrtkavá a např. v kultuře je progrese či neotřelost většinou dřív nebo později zadupána do země průměrností a konvenčností, bohužel nic výjimečného… „Letošní Creepy se tak stává i vyjádřením nespokojenosti s tímhle stavem“ uzavírá Jakub Hošek.


2011/06/13
CREEPY TEEPEE 2011
areál bývalého pivovaru, U Lorce 1/11, Kutná Hora
28-31.července 2011 (870 Kč)

čtvrtek 28.července (200 Kč):
TIME WHARP (US)
BIRDS BUILD NESTS UNDERGROUND (CZ)
DRUGS FOR DRUNKS (MEX)
HAUNTED CASSETTE TAPES crew (NL)

pátek 29.července (350 Kč):
IMAGES (US)
STAR SLINGER (UK)
AIDS WOLF (CAN)
R. STEVIE MOORE & TROPICAL OOZE (US)
JAMES FERRARO (US)
FOOT VILLAGE (US)

sobota 30.července (350 Kč):
WAY THROUGH (UK)
TERROR PIGEON DANCE REVOLT (US)
CVLTS (US)
JEF BARBARA (CAN)
DREAM BOAT (US)
LIGHT ASYLUM (US)
YACHT (US)

neděle 31.července (350 Kč):
KOHWI (US)
THE THERMALS (US)
DIRTY BEACHES (US)
XIU XIU (US)

Další jména a případné změny programu budou zveřejněny na webu a facebooku Creepy Teepee. Pořadí kapel a časový rozpis na jednotlivé dny bude doplněn. Změny programu vyhrazeny.

neděle 12. června 2011

Matt Christensen – A Cradle in the Bowery (Under The Spire Recordings)



Prvním titulem znamenitého velšského labelu Under The Spire se v polovině roku 2009 stalo živě nahrané album chicagských Zelienople, nazvané Hollywood. Aktuální označení SPIRE040 však Edwardovo vydavatelství posouvá do další - luxusnější etapy života, nahrazující původní cd-r kartonové poklady kvalitním digipackovým (300) a vinylovým (200) zpracováním. Ač pro slavnostní uvedení byly opět vybrány osvědčené otisky výše zmiňovaného tria, A Cradle in the Bowery je "jen" sólovou výpovědí jejich protagonisty Matta Christensena (aka Western Automatic), věnovanou své dceři. Debutové album s jemně se chvějícím vokálem křehce prostupujícím nádherně melancholické vize, evokující kytarově psychedelické siluety anglické scény (Spaceman 3, Richard Youngs), dotahují k maximálním prožitkům hostující spoluvlastník významných Type Records John Twells (Xela - lp Coasts) a post produkce Petera Jørgensena. Jednoznačnou nápovědu k této mimořádné nahrávce dokresluje už samotné výtvarné provedení Dana Mohra, bývalého klávesisty Zelienople. Z(a)traceně pohlcující!

1. Someday I Won’t Matter - 5:56
2. Drugged (Xela) - 6:10
3. Simple Lives Mean Nothing - 4:38
4. Daddy - 3:50
5. Already Found - 5:02
6. Now You Have Won / I'm The One (Xela) - 6:18
7. Lazy Angel - 7:48

čtvrtek 9. června 2011

I†† (Eye Double Cross) – Split Tape



Po loňské vyprodané split-edici padesáti kazet Ice Cream / Eye Double Cross vydaných u Clan Destine Records, se nyní druhá polovina (I††) dočkává digitální verze. Ta stejně jako některé níže uvedené tituly je volně dostupná, takže stačí se jen pomodlit „klik klik“ a temně ambientního industriála ze San Franciska Chrise Hoppera máte doma. Škoda že ne i s Tammy - manželkou a spolutvůrkyní podmanivých klipů.

Isolantist Soundscapes (2010 Misspelled Records)
Preliminary Invocations EP (2010 Amdiscs)
I†† / \\\^◊^/// aka Black Lodge Cave (2011 Phantasma Disques)
Caput Mortuum EP (2011 Black Bvs Records)
I†† / Story Of Isaac (Pale Noir)
Clavis SalomonisThe Lesser Keys EP + The Greater Keys EP + 2 bonusy▲ (2011 Tundra Dubs)

středa 8. června 2011

Various Cruelties – Neon Truth / She Is One (Almanac Records)



Co na tom, že se stejným zvukem přišli už před pěti lety Arctic Monkeys a před nimi stovky dalších? Co na tom, že ty další už dneska téměř nikdo nezná a pondělní novinku sheffieldských náfuků Suck It And See hodí možná většina do The Suburbs ohně? Snad jen to, že se pořád točí. Stejně jako se před rokem hlavou Liama O’Donnella (zp, kyt.) točila myšlenka o realizaci něněkolika skladeb, pocházejících ještě z rodného Leedsu, kde také vznikaly jeho první hudební pokusy. Po přesunu do Londýna se nalodili Adam Coney (kyt.), Beanie Bhebhe (bas.) a Christopher Robin (bicí) a s kocábkou Various Cruelties vyplul směrem k Isle of Wight, kde za spolupráce bratrů Jima a Roba Homesových (Boe Weaver, Jackson Analogue) vznikl základ prvního 7" singlu If It Wasn’t For You / Cold As You. Ten vyšel začátkem ledna na vlastní značce Almanac Records, odkud opět v pětisetkusové edici vzlétla před dvěma týdny ještě dokonalejší dvojka Neon Truth / She Is One. Liamův cit pro skládání naprosto dokonalých hitů prozatím dokládá pouze zmiňovaná čtveřice skladeb, ale jejich silně melancholické nálady již oslovily Mumford & Sons, Villager a spřátelené The Vaccines natolik, že si Various Cruelties vyžádali ke společným koncertům. Aktuální jednání s Universal Music jsou zpečetěny, takže věci asi vezmou rychlý spád. Je však otázkou, jakým směrem.

Lucky Dragons opět v ČB?

Chystáte-li se dle aktuálního tištěného čísla Respektu dnes (Klub 007, Pha), či zítra (Solnice, ČB) na koncert losangeské dvojice Lucky Dragons, pak vězte, že tato informace je mylná a téměř rok stará. Škoda. Alespoň si v „klidu“ můžete přečíst článek o „účastnících zájezdu“, kteří v Dalíkem pronajaté vile v Toskánsku rozhodovali, jak naloží se státními obchody zhruba za tři sta miliard korun.

pondělí 6. června 2011

Radiohead - TKOL Remixes (XL Recordings / Ticker Tape Ltd.)



S dalším příjemným letošním překvapením přicházejí angličtí Radiohead. Po „novinovém“ 2x10“ The King Of Limbs, čítajícím mj. 625 štítků, plánují ještě některé skladby ze zmiňovaného alba vydat v pozměněných verzích také na 12“. První série je ohlášena již na 4. července a pod jejími remixy naleznete jména Caribou (Little By Little) a Jacques Greene (Lotus Flower). Oddychové léto s Thomem a jeho partou pozvolna začíná!

neděle 5. června 2011

LIDICE – režie Petr Nikolaev



Mluvit na začátku června o nejlepším letošním filmu je určitě předčasné, ale z naší polistopadové tvorby mě nenapadá silnější snímek, než právě do kin vstupující drama Lidice. Po zdravotních problémech Alice Nellis se režije ujal Petr Nikolaev, který do svého dvouhodinového snímku bez komunistické ideologie vložil pouze dvě personální změny. Tou první byla role Aničky - „spolustrůjkyně“ absurdní tragédie v podání Veroniky Kubařové (Martha Issová) a dále postava svůdné „zachráňkyně“ Marie Vaňkové, ztvárněné Zuzanou Fialovou (Lenka Vlasáková). Podle původně nerealizovaného scénáře (Český lev 2007, cena Sazky) Nokturno Zdeňka Mahlera se i přes látku známou snad každému absolventovi základní školy, podařilo diváky překvapit emočně poutavým příběhem bez nátlaku na detail. Navíc spojení s vynikající hudbou zdůrazňující šílený konec života jedné nenápadné vesničky poblíž Kladna, z jejíž mužské populace přežil pouze kriminálem „chráněný“ synovrah František Šíma (Karel Roden) a smyšlená postava četníka Vlčka (Roman Luknár), zamává kromě tuzemského publika pravděpodobně i s porotci mezinárodních filmových festivalů. Jedinou slabostí mého prozatímního vítěze Českého lva 2011, kam bych minimálně za hlavní a vedlejší roli ještě přidal poslední dva jmenované, je v závěrečné části nápadná podobnost s Hlídačem č. 47, kde Rodenovou partnerkou byly taktéž vechtrovna a kráska z Bratislavy.
69/69



pátek 3. června 2011

The Boys Next Door – What’s The Storey? (Live at Storey Hall RMIT Melbourne Australia December 21 1978)



Nejsem příznivcem nahrávek neznámého původu, ale tohle je fakt síla. Třiatřicet let starý záznam živého vystoupení původně určený pro rozhlasové vysílání se ve 300 exemplářích objevil na „černo-bílém“ vinylu (BOYSTOREY78 1), a to s volně vloženým A4 listem, obsahujícím však jak chybně uvedený název skladby Dive position (division), tak i neúplný snímek tehdy už pětičlenného souboru. Jak asi již mnozí tuší, jedná se o nejznámější jméno kapel Nicka Cavea, fungujících ještě před založením legendárních The Birthday Party. Pod názvem The Boys Next Door vydali svůj první 7“ These Boots Are Made For Walking / Boy Hero už v roce 1978 (Suicide), po kterém pro Mushroom Records natočili Shivers / Dive Position a debutové album Door, Door (1979). Zde budoucí pěveckou a skladatelskou hvězdu doplňovali stejně jako tehdy v melbournské Storey Hall Mick Harvey (kyt.), Rowland S.Howard (kyt.), Phillip Calvert (bicí) a předčasně zesnulý Tracy Pew (bas.).
Vedle současných reedicí NC&TBS Let Love In (1994), Murder Ballads (1996), The Boatman’s Call (1997) a No More Shall We Part (2001), patří What’s The Storey? k jedné z nejdůležitějších položek základní výbavy každého caveloga. BOMBA!

Č1. Boy hero
Č2. Conversation
Č3. Shivers (Door, Door)
Č4. Mouth to mouth
Č5. A.K.A
Č6. Dive position (Door, Door)
Č7. The nightwatchman (Door, Door)

B1. Caroline says II
B2. Don’t split it
B3. I mistake myself (Door, Door)
B4. Personality cisis
B5. Grand illusions
B6. Somebody’s watching (Door, Door)
B7. China girl