úterý 23. června 2026

BIG ‡ BRAVE – IN GRIEF OR IN HOPE (Thrill Jockey)

 



Pokud mě v posledních letech začalo něco opravdu hodně bavit, pak je to schopnost proměnit čistý kytarový hluk v hluboký emocionální zážitek. Přesně tohle umění dovedlo k dokonalosti kanadské experimentální trio BIG ‡ BRAVE
Kapela vznikla v Montréalu už v roce 2012, tehdy ještě jako tiché akustické folkové duo, které tvořili zpěvačka a kytaristka Robin Wattie a kytarista Mathieu Bernard Ball. Všechno ale změnila dnes už víceméně provařená náhoda/nehoda, kdy Robin nešťastnou náhodou rozbila svou akustickou kytaru, půjčila si elektrickou, zapojila ji do obřích zesilovačů ve zkušebně a tím kapela objevila kouzlo masivního zkresleného zvuku.
Postupem let si BIG ‡ BRAVE vybudovali pověst mistrů takzvaného monumentálního minimalismu. Jejich tvorba se sice pohybuje na pomezí táhlého temného metalu, post-rocku a avantgardního folku, ale svůj projev staví na radikální práci s extrémní hlasitostí, kytarovou zpětnou vazbou a tíživým tichem. Tuto syrovou zvukovou stěnu navíc doplňuje naléhavý a zranitelný vokál Robin Wattie, která se v textech nebojí otevírat těžká témata odcizení, úzkosti a společenského tlaku.
Jejich aktuální, v pořadí již desáté studiové album In grief or in hope (Thrill Jockey) vznikalo za velmi specifických podmínek, protože dlouholetá bubenice Tasreen Hudson (aka mara wild) si vybrala tvůrčí pauzu, což duo zakládajících členů využilo k experimentování bez pevně daného rytmu. K sestavě se jako stálý člen připojil australský baskytarista Liam Andrews (EROS, My Disco), jehož nástroj tvoří „jedinou“ pomyslnou kotvu celého díla. Podle autorského záměru deska proplétá chytlavější melodické fráze s intenzivními hlukovými stěnami a reflektuje protichůdné lidské emoce – život a smrt či právě žal a naděje. Hudebně kapela nově začlenila také elektroakustické vlivy nebo jemné využití hlasového korektoru, což nahrávce dodává nečekaný psychedelický a mystický rozměr. Proto jsem byl hodně zvědavý, kam se po minulé, poeticky křehké desce posunou. To, co na albu předvádějí, mi ale vyrazilo dech. Kapela se tentokrát musela obejít bez "klasických" tvrdých bicích, což jí paradoxně pomohlo vytvořit naprosto fascinující experiment, díky kterému zvuk celkově zmohutněl. Nový baskytarista Liam Andrews tvrdí muziku temným, hlubokým pulsem a kytary kolem něj vytvářejí doslova zvukový vír plný zpětné vazby a zkreslení. Už od úvodní, téměř osmiminutové skladby what may be the kindest way to leave dokonale nastavuje atmosféru, připomínající bouři nad obzorem – masivní, hlučnou, a přesto neuvěřitelně meditativní a uklidňující. Největším překvapením je pro mě ale zpěv Robin Wattie. Nikdy v minulosti nebyla její přítomnost totiž tak silná a melodická. V písních jako the ineptitude for mutual discernment nebo an uttering of antipathy její hlas doslova září skrze kytarový hluk. 
Pro mě je in grief or in hope kompletním smyslovým zážitkem. Je to deska, která zápas s existenčním žalem přetavuje v očistu a naději. Je to překvapivě hlasité, místy až děsivé, ale zároveň hluboce lidské mistrovské dílo, které mě nutí poslouchat ho znovu a znovu. Pro mě osobně další žhavý kandidát na jedno z nejlejlepších alb letošního roku.

 

A1. what may be the kindest way to leave (07:30)
A2. a shape of shame (04:56)
A3. the ineptitude for mutual discernment (05:04)
A4. holding tongue (04:05)

B1. verdure (05:45)
B2. skin ripper (05:17)
B3. an uttering of antipathy (06:56)
B4. in grief or in hope (04:30)

Žádné komentáře: