pátek 21. října 2016

The Caretaker - An Empty Bliss Beyond This World (History Always Favours The Winners)
Pokud bychom se nyní chtěli detailně probrat Kirbyho dosavadní tvorbou, tak neděláme do Vánoc snad už nic jiného. A tak ve stručnosti. Coby Leyland James Kirby se narodil před dvaačtyřiceti lety ve Stockportu, většinu života strávil v Manchesteru, kde také beznadějně propadl hudebnímu kouzlu. Před dvaceti lety propůjčil jeden ze svých pseudonymů V/VM vlastní značce V/VM Test Records, později rozšířené o net-sublabel Vukzid a když před devíti lety "utekl" do Berlína, založil History Always Favours The Winners. Další jedinečný label, který kromě toho, že jej poslední tři roky ukrývají krakovská Stínadla, opatruje také Kirbyho skvělé projekty Leyland Kirby, The Stranger  a The Caretaker. A právě poslední jmenovaný stojí už za deseti alby, z nichž osmička An Empty Bliss Beyond This World z června 2011 vychází aktuálně v reedici. Jedná se o kolekci opírající se o výzkumy v oblastech Alzheimerovy nemoci, dle kterých mají pacienti větší šanci si zapamatovat informace, pokud je mají  umístěny v hudebním kontextu.
" Klinická zkušenost dokládá, že hudba přetrvává v paměti dementních pacientů ještě dlouho poté, co už nevědí  jak se jmenují, či kde bydlí."
A tak se The Caretaker prohrabal vůbec prvními vinylovými deskami o otáčkách 78 rpm, ke swingu z 20. a 30. let minulého století přimíchal svůj dark-ambient a praskající An Empty Bliss Beyond This World byl na světě. Úžasná a značně ceněná atmosféra, která sice už nejede v původních projektech typu V/VM 365, kdy každý den v roce vycházela jedna skladba, ale v klidu nejnovější série Everywhere At The End Of Time (1/6). Údajně jedna za tři dny naprosto stačí! Takže stačí? Tady stačí sledovat jméno Leyland James Kirby.

A1. All You Are Going To Want To Do Is Get Back There (03:46)
A2. Moments Of Sufficient Lucidity (03:48)
A3. The Great Hidden Sea Of The Unconscious (03:02)
A4. Libet's Delay (03:27)
A5. I Feel As If Might Be Vanishing (01:56)
A6. An Empty Bliss Beyond This World (04:20)
A7. Bedded Deep In Long Term Memory (01:49)

B1. A Relationship With The Sublime (03:36)
B2. Mental Caverns Without Sunshine (03:13)
B3. Pared Back To The Minimal (01:46)
B4. Mental Caverns Without Sunshine (01:35)
B5. An Empty Bliss Beyond This World (03:48)
B6. Tiny Gradiations Of Loss (02:53)
B7. Camaraderie At Arms Length (04:46)
B8. The Sublime Is Disappointingly Elusive (01:44)Žádné komentáře: